Saidi logo

Antibakteriaalne seep: kasu või kahju?

Sageli kuuleme, et nahal olevatest bakteritest tuleb vabaneda: reklaamides kujutatakse neid isegi väikeste kurjade koletistena, keda pestakse antibakteriaalse seebiga maha. Mitte on see seep aga kaugeltki mitte kõige positiivsem nahahoolduse kangelane.

Loe veel:
5 viisi naha kaitsmiseks määrdunud õhu eest
4 nahahoolduse näpunäidet külmema ilma ettevalmistamiseks

Vaatame, millised on teadlaste ja kosmetoloogide kahtlused selle kasutamise suhtes.

1. Peseb ära kasulikud bakterid

Antibakteriaalse seebi erinevus seisneb selles, et see tapab mitte ainult kahjulikke, vaid ka kasulikke baktereid. Kuid nahal on oma "mikroobitaust" - mikrobioom, kaitsekiht, kus elavad organismile kasulikud mikroorganismid. Nendel kasulikel mikroobidel on oma funktsioonid, näiteks naha happelise pH taseme säilitamine. Kui neid pidevalt eemaldada, siis võib nahk muutuda kaitsetuiks väliste agressorite suhtes ning suureneb seente ja põletiku tekkimise oht.

2. Sisaldab küsitavat koostisosa

Antibakteriaalne seep sisaldab triklosaani, koostisosa, mida on hügieenitoodetes kasutatud väga pikka aega. Kuid tänapäeval kahtlevad arstid ja teadlased selle kasulikkuses. Esiteks on teooria, et bakterid võivad arendada immuunsust triklosaani suhtes. Teiseks on kahtlusi, et see võib põhjustada endokriinsüsteemi häireid.

3. Kuivatab nahka

Et antibakteriaalne seep toimiks, peab see olema kätel vähemalt 30 sekundit. Ideaalis peaksite käsi pesema umbes kaks minutit. Selle aja jooksul on seebil aega nahka kuivatada. Antibakteriaalsete toodete tootjad ise tunnistavad, et nende tooted tõmbavad niiskust ja soovitavad pärast seda kasutada niisutavaid kreeme.

Loomulikult ei tohiks need põhjused sundida teid antibakteriaalsest seebist täielikult loobuma. See võib olla kasulik epideemia ajal, avalikes kohtades (koolid, kliinikud), kriimustuste ja haavade pesemiseks. Aga kui kasutate seda iga päev, lootes vabaneda mikroobidest ja saavutada täiuslik puhtus, siis teete oma nahka halvemaks.

Kommentaarid

  • Kommentaarid puuduvad.
  • Lisa kommentaar
    Eesti